Søg

Indhold

udbudsportalen.dk > ... > Udbud efter forhandling (EU-udbud)

Opdateret: Tirsdag den 27. oktober 2009

Udbud efter forhandling (EU-udbud)

Hvad er udbud efter forhandling? Det mest almindelige ved udbud efter forhandling er, at kommunen henvender sig til en håndfuld virksomheder, som de kender i forvejen.

Hvis kommunen inviterer dig med til et udbud efter forhandling, skal du bare have fat i selve udbudsmaterialet, såfremt det ikke allerede er medsendt i forbindelse med opfordringen til at afgive tilbud - og så sørge for at indsende dit tilbud, inden fristen udløber. Du kan evt. blive afkrævet et mindre gebyr for at få tilsendt udbudsmaterialet.

Udbudsmaterialet indeholder de kriterier, som kommunen lægger vægt på, når de bedømmer:

  • Din virksomheds egnethed til at løse opgaven (udvælgelseskriterierne) 
  • Selve tilbudene (hvordan der vælges mellem disse – (tildelingskriterierne)
  • Udbud efter forhandling kan dog også betyde, at kommunen offentliggør en udbudsannonce, der indeholder de samme kriterier.
  • Såfremt du opfordres til at afgive tilbud, modtager du udbudsmaterialet, og du skal så sørge for at indsende dit tilbud, inden fristen udløber. Du kan evt. blive afkrævet et mindre gebyr for at få tilsendt udbudsmaterialet. 

Hvis du ikke blev inviteret? Hvis kommunen ikke har henvendt sig til din virksomhed, kan du ikke komme med tilbud. Så gælder det i stedet om at gøre kommunen opmærksom på at du gerne ville have været med, så de husker at invitere dig en anden gang.





Primær navigation


Sekundær navigation


Udbudsportalen , Weidekampsgade 10 , 2300 København S , Tlf. 3370 3370 , E-mail post@udbudsportalen.dk
Luk vindue

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes