Opdateret: Torsdag den 24. februar 2011
Erfaringer med ESCO-projekter
Danmark er langsomt ved at få øjnene op for ESCO-modellen. En model, hvor en privat virksomhed eller et konsortium tilbyder totalløsninger indenfor energirenovering i offentlige bygninger.
Af Lars Bach Andersen, manager Rambøll Management
ESCO er en model, hvor en privat virksomhed eller et konsortium tilbyder totalløsninger indenfor energirenovering og ejendomsudvikling i offentlige bygninger og stiller garantier for den aftalte energibesparelse. Baggrunden for at igangsætte ESCO projekter er typisk et ønske om at sænke energiforbruget markant gennem forbedring eller udskiftning af energianlæg. Samtidig vil det ofte være kombineret med et ønske om en bygningsrenovering for at forbedre indeklima og klimaskærm.
En analyse gennemført af IDA (www.IDA.dk/nyheder 11. januar 2011) i samarbejde med KTC – kommunalteknisk Chefforening- viser at 60% af de adspurgte kommunale chefer har vurderet ESCO modellen og fundet den uegnet af forskellige årsager. Det bliver fremhævet, at de fleste kommuner har adgang til mere fordelagtig finansiering samt, at man ønsker at beholde den tekniske viden der opbygges i energirenoveringsprojekterne i egen organisation.
Undersøgelsen viser også, at de kommuner der bruger ESCO faktisk får gennemført energibesparelser og moderniseringer, der ellers ikke ville være blevet til noget. I undersøgelsen roser brugerne af ESCO samtidig modellen, som en god måde til at få noget til at ske.
Projektchef Flemming Schmidt, Rambøll som er en erfaren ESCO ekspert og varm fortaler for konceptets udbredelse synes det er ærgerligt, at de muligheder der ligger i konceptet ikke bliver udnyttet i større grad end undersøgelsen indikerer: "ESCO er en god mulighed for at få gennemført nødvendige bygningsrenoveringer, som der i øjeblikket ikke er penge og tid til i kommunerne. Der er heldigvis foretaget mange bygningsforbedringer i de senere år; men meget mangler fortsat".
"ESCO er en anden måde at udbyde bygge- og anlægsprojekter på end vi er vant til i kommunerne, og det er ikke den detaljerede kravspecifikation der skal sikre grundlaget for et succesfuldt projekt. Derimod er et godt samarbejde, kreativitet, dialog og fleksibilitet mellem parterne nøglen til succes for ESCO projekter", udtaler Flemming Schmidt.
Det kan opleves som en udfordring at få de bløde parametre med i udbudsmaterialet; men bestemt muligt at gøre i praksis (se mere på Udbudsportalen.dk og goenergi.dk). Det anbefales at vælge begrænset udbud og lægge op til en dialogorienteret proces, og især være opmærksom på at leverandøren skal demonstrere stor teknisk viden på området og ikke mindst have et godt økonomisk fundament som udgangspunkt for det ofte op til 10-årige samarbejde.
Der er primo 2011 registreret 16 igangværende kommunale ESCO projekter i varierende størrelse og 5 statslige projekter. Erfaringen viser, at der skal en vis bygningsvolumen til før det er en god idé at starte et ESCO projekt. Der skal helst være omkring 40-50.000 kvm og gerne en nogenlunde ensartet bygningsmasse før det er rentabelt at igangsætte processen.
Det anbefales, at afsætte god tid til forarbejdet internt i kommunen. For det første skal det vurderes om det er ESCO modellen det er muligt og ønskeligt at anvende . Projektomfanget skal afgrænses og en indledende business case skal synliggøre besparelsespotentialet. Herefter igangsættes udbuddet af et ESCO projekt, der typisk vil forløbe i tre adskilte faser med mulighed for at kommunen kan stoppe projektet efter fase 1, hvis det viser sig at besparelserne alligevel ikke kan realiseres.
ESCO modellen er indtil videre langt mere udbredt i vores nabolande end i Danmark; men Flemming Schmidt vurderer på baggrund af antallet af henvendelser fra interesserede, at man også i Danmark nu er ved at få øjnene op for de muligheder modellen giver for at igangsætte projekter, der ellers ville mangle finansiering.